Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 1
Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 1 Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 2 Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 3 Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 4 Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024): Best Samsung TV for Sale | Best Price in Sri Lanka 2026 5
Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV - 55DU8100 (2024)
Rs. 275,990 Rs. 243,000
Monthly Installment Starting from (view details)
or 3 installments of Rs. 81,000 with
Warranty  :
12 Months
Delivery Time  :
4 - 5 Working Days.
Delivery Fee  :
Rs. 0
Quantity  :
Notify Me
We’ll let you know when this item is back in stock.
Notify Me
See 4K Scenes Come to Life
DU8000 with a fluid green design displayed.
Dynamic Crystal Color
Immerse yourself in one billion shades of color
4K Upscaling
Watch your favorite content in 4K
Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution for the content you love.
Samsung Tizen OS
Upscale your entertainment with Samsung Tizen OS
AirSlim Design
Sleek and slim
The mind-blowing slim design of your TV fits harmoniously with its surroundings.
Product Type
LED
Display
Screen Size
55"
Refresh Rate
60Hz
Resolution
4K (3,840 x 2,160)
Video
Picture Engine
Crystal Processor 4K
HDR (High Dynamic Range)
HDR
HDR 10+
Support
Contrast
Mega Contrast
Color
Dynamic Crystal Color
Micro Dimming
UHD Dimming
Contrast Enhancer
Yes
Motion Technology
Motion Xcelerator
AI Upscale
4K Upscaling
Filmmaker Mode (FMM)
Yes
Audio
Adaptive Sound
Adaptive Sound
Object Tracking Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Sound Output (RMS)
20W
Speaker Type
2CH
Smart Service
Operating System
Tizen™ Smart TV
Bixby
Web Browser
SmartThings
Smart Feature
Multi Device Experience
Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Tap View
NFT
Nifty Gateway
Apple AirPlay
Daily+
Game Feature
Auto Game Mode (ALLM)
HGiG
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting
ISDB-T
Analog Tuner
TV Key Support
Connectivity
Wi-Fi
Yes (Wi-Fi 5)
Bluetooth
Yes (BT5.2)
HDMI
3
HDMI (High Frame Rate)
4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
HDMI Audio Return Channel
eARC/ARC
Anynet+ (HDMI-CEC)
USB
2 x USB-A
Ethernet (LAN)
1
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input)
1/1 (Common Use for Terrestrial)/0
Design
Design
AirSlim
Bezel Type
3 Bezel-less
Slim Type
Slim look
Front Color
BLACK
Stand Type
FLOAT LIFT
Stand Color
BLACK
Additional Feature
Embeded POP
EPG
IP Control
OSD Language
Local Languages
Accessibility
Accessibility - Voice Guide
UK English, China Chinese, Korean, Indonesian, Vietnamese
Low Vision Support
Hearing Impaired Support
Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
Motor Impaired Support
Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
Power & Eco Solution
Power Supply
AC100-240V~ 50/60Hz
Power Consumption (Max)
165 W
Eco Sensor
Energy Efficiency Class
4
Auto Power Off
Auto Power Saving
Dimension
Package Size (WxHxD)
1399 x 846 x 148 mm
Set Size with Stand (WxHxD)
1232.1 x 747.8 x 228.8 mm
Set Size without Stand (WxHxD)
1232.1 x 708.8 x 25.7 mm
Stand (Basic) (WxD)
904.1 x 228.8 mm
VESA Spec
200 x 200 mm